Barwy kampanii

W niedzielę 18 października Szwajcarzy wybiorą polityków, którzy przez kolejne cztery lata będą rządzić krajem. Wybory, jak wszędzie, budzą emocje, choć wydaje się, że tutaj atmosfera jest nieco bardziej śnięta.. Dla reszty Europy szwajcarska polityka jest trochę jak gra w bierki: niech tam się bawią, kogo to właściwie obchodzi, byle frank nie drożał. „A co to za różnica, kto będzie rządził tym krajem? Przecież oni tam nie mają prawdziwych problemów” – słyszę od znajomych.

Tymczasem z najnowszych sondaży wynika, że największym poparciem Helwetów cieszy się prawicowa partia SVP, zwolennicy zamknięcia granic i radykalnego ograniczenia napływu imigrantów. Żadna to niespodzianka, zważywszy na panujące nastroje w Europie, ale wesoło nie jest.. Okazuje się, że wybory w Szwajcarii jednak znaczenie mają – dla ponad dwóch milionów mieszkających tu osób obcego pochodzenia.

Nie będę zanudzać Was opisem systemu politycznego Szwajcarii i programów poszczególnych partii. Zainteresowani mogą poczytać o tym m.in. tu http://www.swissinfo.ch/eng/in-depth/2015-elections?link=intban, a po polsku i w bardziej przystępnej formie tu http://szwajcarskie-blabliblu.blog.pl/2015/10/07/wybory-tu-wybory-tam-imigranci-tam-imigranci-tam/.

Uznałam, że o wiele ciekawsze jest to, co dzieje się na ulicach miast tuż przed wyborami. Postanowiłam wybrać się na spacer w poszukiwaniu perełek kampanii…

IMG_3225

Na początek mój ulubiony plakat wyborczy. Pan Haab nawołuje, aby doić krowy, a nie ludzi. Prosty przekaz, z którym większość wyborców na pewno się zgodzi, do tego zabójczy uśmiech, no i te wymiona! Nic dodać, nic ująć ;)

FullSizeRender

Szwajcarscy politycy wyraźnie upodobali sobie sesje foto ze zwierzętami. Ciekawe czy krowy, nieme bohaterki kampanii, również otrzymają wstęp na polityczne salony..

IMG_3208

Skoro już mowa o naturze, to całkiem sporą reprezentację w okolicach przestanków autobusowych mają przedstawicie partii Zielonych. Ciekawe, czym zasłużyli sobie na takie potraktowanie akurat ci panowie..

IMG_0057

Hmm.. ta dwójka nawet bez malunków prezentuje się zabawnie ;) W dodatku są wszędzie, stoją nawet w szczerym polu (patrz zdjęcie poniżej).

5880d37688ad176ce27edb6b8a5893502bc6bba31969cea516625d7853357a8a

fot. The Local

IMG_0056

„Będę robił złooooo” ;P (Marta, dzięki za foto!)

IMG_3206

Oczywiście szwajcarscy politycy nie byliby sobą, gdyby nie próbowali walczyć o wyborców za pomocą antyimigracyjnych haseł, zwłaszcza, że ksenofobiczne przesłanie trafia na podatny grunt.. Marketing bogatej SVP zalewa cały kraj, ale w kantonie Zurych pojawiły się też tajemnicze plakaty z hasłem „Stop islamizacji” i „Nie chcemy społeczeństwa równoległego”. Chowa się za nimi chrześcijańskie ugrupowanie Federalna Unia Demokratyczna, które nie tak dawno sprzeciwiało się małżeństwom homoseksualnym w znanym Polakom stylu „chłopak i dziewczyna to normalna rodzina”.

Jak widać, w Szwajcarii podobnie jak w Polsce – i śmieszno i straszno..

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s