Do urn!

Referendum w Szwajcarii to tylko pozornie rzecz święta. I choć w niektórych kantonach płaci się karę za brak udziału w głosowaniu, to i tak frekwencja w skali kraju nie przekracza zazwyczaj 30 proc. Przy czym nie ma tu progów uczestnictwa, więc nawet jeśli zagłosowała tylko jedna osoba, to decyzja, którą podjęła obowiązuje wszystkich. Co ciekawe, pogląd na daną sprawę nie jest  tajemnicą, głosowania są tu jawne, a pod każdym „ja” bądź „nein” należy się podpisać. Pełna inwigilacja ;) Dzisiaj pocztą przyszedł referendalny pakiet na 30 listopada. Tego dnia odbędą się trzy ogólnokrajowe głosowania (oprócz tego są jeszcze kantonalne i miejskie). Pierwsze dotyczy kwestii podatkowych (konkretnie ograniczenia podatkowych przywilejów bogaczy), drugie – budzącej duże emocje, opisywanej przeze mnie w poprzednim poście inicjatywy antymigracyjnej EcoPop, a trzecie to tzw. Gold-Initiative (plakat na zdjęciu).

Gold

Trochę więcej o tej ostatniej.. Chodzi o rezerwy banku centralnego, więc już sam pomysł, aby o tym, jaką politykę prowadzi SNB (Szwajcarski Bank Narodowy) decydowała przeciętna rodzina Schweizer’ów jest dość absurdalny. W skrócie – prawicowcy nawołują do sprowadzenia szwajcarskiego złota do kraju i chcą zakazać bankowi centralnemu jego sprzedaży (ba, chcą, żeby dokupił ok.1,6 ton). Nie dalej jak pół roku temu również w Polsce wybrzmiewały podobne apele. Dobrze, że nie mamy demokracji bezpośredniej..

Jak referendum wygląda w praktyce? Arkusze do głosowania wraz z broszurami, w których szczegółowo opisana jest każda ze spraw (wraz z argumentami za i przeciw) przychodzą pocztą mniej więcej miesiąc przed dniem głosowania. Następnie trzeba je wypełnić, podpisać i zanieść do najbliższego punktu (nazwijmy do wyborczym) lub wysłać pocztą (bez opłat). Wszystko odbywa się na tyle sprawnie, że w niedzielę (to stały dzień referendum) wyniki głosowania znane są już wczesnym popołudniem. Takie zabawy odbywają się mniej więcej 6 razy do roku i nie zawsze dotyczą sprawy wagi państwowej. Szwajcarzy decydują nawet o tym, czy przez miasto ma przebiegać nowa droga lub kolejna linia tramwajowa. Ot, uciążliwość demokracji..

referefe1

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s